هر ملک ارزانی اکازیون نیست

دسته: دسته‌بندی نشده

23 سپتامبر 2017

در بازار امروز، انقدر قیمت ها سرسام آور شده است که باید بگوییم موارد انگشت شماری از املاک در دسته املاک و یا آپارتمان های اکازیون قرار می گیرد و فروشندگان آنها حاضر هستند ملک خود را ارزانتر از ارزش واقعی آن به فروش برسانند.

به املاکی که قیمت آنها از قیمت های عرف منطقه کمتر باشد و فروشندگان آنها نیز به دلایلی بخواهند سریع تر ملک خود را به پول نقد تبدیل کنند، املاک اکازیون می گویند. در واقع املاک اکازیون در بازار مسکن معمولا 20 درصد زیر قیمت هستند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد هنگامی که در جست و جوی ملک مورد نظر خود هستید با واژه اکازیون رو به رو شده و شاهد آن باشید که فرد مشاور املاک با آب و تاب برایتان از قیمت پایین و ارزش بالای ملک بگوید و شما را به خرید هر چه سریع تر آن ملک ترغیب کند. این در حالی است که خوب می دانیم در بازار امروز پیدا کردن ملکی که به واقع اکازیون باشد کاری سخت و دشوار است. باید بدانیم که خرید آپارتمان ارزان قیمت در تهران، به این راحتی هایی هم که مبلغان آن می گویند نیست. آیا واقعا تمامی املاک ارزان، اکازیون هستند؟

هر ملک ارزانی اکازیون نیست

تصور کنید برای خرید خانه در تهران به بنگاه های معاملات ملکی مراجعه کرده اید. مشاره املاک ، خانه ای را به شما پیشنهاد می دهد و می گوید: اکازیون است، خریدار این ملک برنده است و اگر الان نخرید، پشیمان خواهید شد… در نگاه اول این فکر به ذهنتان خطور می کند که «قیمت آن از عرف منطقه پایین تر است!» … اشتباه شما همیجا آغاز می شود. آیا ملک اکازیون تنها به معنی قیمت ارزانتر است؟ ارزانی قیمت شرط لازم اکازیون بودن است اما کافی نیست.

در واقع املاکی از این دست را می توان اکازیون های تقلبی نام گذاری کرد. در بازار امروز هر کس که آپارتمان خود را با قیمت زیر سطح منطقه اعلام می کند صفت «پول لازم» را می دهند و می گویند که او مجبور به فروش فوری آپارتمان شده است. اما حقیقت آن است که آپارتمان مورد نظر به دلایلی غیر از پول لازم بودن مالک آن با قیمتی پایین تر نرخ معمول ارائه می شود.

فراموش نکنید که در مسیر خرید خانه یا رهن و اجاره آپارتمان در تهران، زمانی به مورد اکازیون برخورد کرده اید که در کنار پایین بودن قیمت آن به نسبت سایر موارد منطقه، شرایط مناسب را نیز داشته باشد. در واقع باید تاکید کنم آپارتمان زیر قیمت بدون شرایط مناسب، موردی اکازیون نیست. قیمت مناسب برای ملک نامناسب در حقیقت تخفیفی است که باید از سوی فروشنده به خریدار داده شود همان طور که اجناس معیوب هیچ گاه قیمتی به اندازه کالای سالم ندارند!  پس مراقب باشید که ملک معیوب را به نام ملک اکازیون به شما معرفی نکنند.

تاثیر رکود بازار مسکن بر فروش ملک به صورت اکازیون

زمانی که بازار املاک با رکود مواجه می شود، تعداد معاملات و قیمت ها کاهش میابد و امکان فروش یک ملک به حداقل می رسد. این امر باعث می شود تا فروشندگان برای جذب مشتری قیمت ملک خود را کاهش دهند. در واقع ملک مذکر با قیمتی کمتر از موارد مشابه به فروش گذاشته می شود.

هرچند همان طور که گفتیم استفاده از واژه «اکازیون» می تواند ترفندی تبلیغاتی برای فروش ملک باشد اما در سال های اخیر این کلمه شکل واقعی تری به خود گرفته است.

در واقع آنچه رخ داده این است که برخی از سازندگان آپارتمان ها و خانه های مسکونی به دلیل رکود موجود در بازار مسکن نمی توانند بین هزینه ساخت، قیمت تمام شده و قدرت خرید متقاضیان تعادل ایجاد کنند و عملا نمی توانند ملک خود را با سود مورد نظر بفروشند و بر همین اساس با مشاهده اولین علایم پیش‌ رونق در بازار ملک، اشتیاق نسبتا محسوسی برای فروش آپارتمان‌های خود و آزاد کردن سرمایه‌های حبس شده در این ساخت‌وسازها پیدا کرده‌اند. به همین جهت پیش می آید ملک خود را به صورت اکازیون جهت فروش اعلام کنند.

حال این سوال پیش می آید که راه مطمئن تشخیص موارد اکازیون واقعی چیست؟ آیا بانک اطلاعاتی وجود دارد تا خریداران را در راه جست و جوی خانه اکازیون راهنمایی کند ؟

 

 

املاک اکازیون را بشناسید

در بین تمامی نگرانی های ممکن هنگام جست و جوی آپارتمان در تهران می توانیم در خانه بنشینیم و با اطمینان خاطر سری به سایت ساکنین بزنیم و آخرین املاک اکازیون را بشیناسیم. وقتی یک سایت با بانک اطلاعاتی قوی در حوزه خرید، فروش، رهن و جازه وجود داشته باشد که باتفکیک خانه های اکازیون را معرفی و به ما نشان دهد، قطعا جست و جوی خانه در میان آگهی روزنامه ها و بین بنگاه های معاملات ملکی کاری بیهوده است. به شما پیشنهاد می کنیم تا سری به سایت ساکنین بزنید و با رفتن به بخش املاک اکازیون، ملک مورد نظر خود را جست و جو کنید و خانه مناسب با بودجه و نیازتان با بهترین قیمت پیدا کنید.

 

 

نظرات این مطلب قفل شده است.