حقایقی بازار مسکن

دسته: دسته‌بندی نشده

6 اکتبر 2017

این روزها حرف و حدیث های متعددی از بازار مسکن به گوش می رسد که برخی از رشد این بخش می گویند و برخی دیگر از رکود و نابسامانی آن. شنیده می شود که خانه نخرید ارزان می شود. گاه هم دقیقا نقطه مقابل آن را می گویند که هر چه سریعتر خانه بخرید که در حال گران شدن است.

شاید برای کسانی که در این حوزه نگاهی کارشناسی ندارند شنیدن این قسم از مباحث، آنها را برای اقدام به معاملات در بازار مسکن دو دل و نگران می کند.

مدام این نگرانی ها میان مردم وجود دارد که “اگر خانه را بفروشم و خانه دیگری گیرم نیاید چه؟ اگر خانه ای را معامله کنم جهت خرید و خانه خودم به فروش نرسد چه؟”

” اگر این خانه را تخلیه کنم و خانه دیگری برای اجاره وجود نداشته باشد” و صدها مدل نگرانی دیگر که در میان مردم وجود دارد.

از طرف دیگر سازندگان و سرمایه گذاران نیز دغدغه های خود را دارند که گاه پایشان را برای ساخت و ساز سست می کند. آنها نیز از دغدغه فروش نرفتن ملک ساخته شده تا افزایش قیمت مصالح و … را شاهد هستند و همواره این نگرانی ها آنها را از معاملات باز می دارد.

این شایعات و حرف های عمدتا بی پایه و اساس هستند که نگرانی های بسیاری را با خود به همراه می آورند و گاه باعث می شوند بازار مسکن در انزوا فرو رود و روند عادی خود را از دست بدهد. همچنین مردم را نیز دچار سردرگمی کرده و اجازه نمی دهد بدون دغدغه وارد این بازار شده و معاملات خود را انجام دهند.

شاید بهتر باشد صریح و درست در مورد شرایط بازار مسکن به مردم گفت که آنها نیز با آگاهی کامل اقدام به معاملات کنند و نتیجه مناسبی بگیرند.  بر همین اساس در این گزارش بر آن شدیم تا شما را از شرایط بازار امروز آگاه کنیم و از اعداد و ارقامی که به صورت رسمی اعلام شده است بگوییم.

آمارهایی که در این گزارش به شما ارائه می دهیم همگی آمارهای رسمی هستند  که روابط عمومی بانک مرکزی برا اساس آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور گزارش داده است.

 

معاملات مسکن در شهریور 1396

آخرین گزارشی که بانک مرکزی ارائه داده است در شهریور 1396، 5/15 واحد آپارتمان مسکونی معامله شده و شاهد هستیم این امر در برابر شهریور ماه 1395، 2/9 درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط قیمت یک متر آپارتمان مسکونی در تهران 7/4 میلیون تومان بوده است که در برابر زمان مشابه سال قبل 7/9 درصد افزایش قیمت را شامل می شود.

منطقه یک تهران با میانگین قیمت 04/10 میلیون تومان بیشترین قیمت یک متر زیر بنای مسکونی را به خود اختصاص داده و منطقه 18 با 8/2 میلیون تومان نیز کمترین این ارقام را شامل می شود که در مقایسه با سال قبل یعنی شهریور 1395، به ترتیب 3/10 و 8/7 رشد داشته است.

آمارهای بازار مسکن در 6 ماه اول سال 1396

از فروردین تا شهریور امسال تعداد کل معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران 2/85 هزار بوده است که در برابر سال گذشته یعنی سال 1395، 8/2 درصد رشد داشته است. همچنین در بررسی های انجام گرفته متوسط قیمت هر متر بنای مسکونی 58/4 میلیون تومان بوده که 2/6 درصد به نسبت سال قبل افزایش یافته است.

نکته دیگری که باید به آن تاکید کنیم این است که واحد هایی که سن بنای آن ها زیر پنج سال است، سهم 5/47 درصدی در کل این معاملات داشته اند که مطابق سال گذشته 9/3 واحد درصد کاهش داشته اند. اما باید بگوییم مقابل این امر واحد های بین 6 تا 10 سال سن بنا و بیش از 15 سال افزایش معاملات را شاهد بوده اند.

از طرف دیگر واحد های بین 16 تا 20 سال سن بنا، در سال 1395، 2/8 درصد سهم معاملات را به خود اختصاص داده بود اما در سال 1396 این رقم به 12 درصد افزایش یافته است. همین افزایش نیز در خصوص واحد های بالا 20 سال نیز صدق می کند و این واحد ها از 1/7 در سال 1395 به 2/9 درصد در سال 1396 در سهم معاملات رسیده است.

بیشترین تعداد معاملات در تهران، در منطقه پنج انجام گرفته است که نزدیک به 17 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده است. پس از آن منطقه 4 با 9/10 و منطقه 2 با 9/9 درصد در رتبه های بعدی هستند. همچنین بیش از 73 درصد کل معاملات تهران در مناطق 5 ،4 ، 2، 8 ، 14 ،7 ،10 ، 1 ، 3 و 17 انجام گرفته است و منطقه 12 نیز 4/26 درصد باقی مانده را شامل می شود.

تحولات اجاره بهای مسکن

در شهریور 1396 کرایه مسکن در تهران 6/8 درصد و در کل مناطق شهری 6/7 درصد بوده است. باید بگوییم غالب واحدهای اجاره این یک ساله قرار داد بسته اند و اجاره بها نیز به نسبت نرخ تورم رشد داشته است.

از طرف دیگر باید اشاره کنیم که سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی، 1/33 درصد است.

پیشنهاد

در انتها باید به شما پیشنهادی بدهیم که بتوانید تغییرات قیمت مسکن را به صورت روز در اختیار داشته باشید. شما می توانید با بررسی سایت ساکنین، هر روزه قیمت های مسکن در مناطق مختلف اعم از رهن و اجاره و یا خرید و فروش را بشناسید و از آن در انتخاب هایتان استفاده کنید.

نظرات این مطلب قفل شده است.